Ikarus 55-14 Lux

Ikarus 55-14 Lux

Ikarus 55-14 Lux

013004

BUSS

Kui kõikide mugavustega algne Ikarus 55 oli oma aja ära elanud, siis tulid 60-ndate keskel meie rahva sõidutamiseks sarnase kerega kuid sisu osas juba modifitseeritud ja ühes suunas vaatavate reisijate istmetega bussid Ikarus Lux.

30 istekohta olid üsna puise moega ja rahvas küsis õigustatult, et kust otsast see buss siis luks on. Kust otsast-kust otsast, küljepeale on ju kirjutatud Ikarus Lux, järelikult on luks.

TEHNILISED NÄITAJAD

TEHNILISED NÄITAJAD

Ikarus Lux pikkuseks on 11 meetrit ning buss sobib reisimiseks ainult asfalteeritud linnade vahelistel maanteedel.

  • Bussis on ebamugavad kunstnahast istmed, mille seljatoed on kallutatavad, kuid mis palava ilmaga ja pikemal reisil ajavad tagumiku higistama.
  • Laes asuvate katuseluukide kaudu toimub salongi ventileerimine ja enesest mõistetavalt on nii, et meestele puhub liiga vähe õhku ja naised saavad tuule poolt läbi tõmmatud.
  • Väikesemad kohvrid paigutatakse põranda alla olevasse pakiruumi ja suuremad pakid saab paigutada salongi tagumisse ossa.
  • Mootor lärmab kõrgetel pööretel väga kõvasti bussi tagumises osas, karjumine lahendab suhtlusprobleemi, soovitame ka paberkirju saata.

AJALUGU

1960-datel algas Eestimaa teedel Ikaruste ajastu. Keskealiste ja vanemate põlvkond meenutab heldimusega „sabaga“ Ikarus Lux-e, mis on tunnistatud selle ajastu bussiehituse tipptooteks.

Ikarused olid oluliselt mugavamad ja pehmema vedrustusega, ökonoomsemad ja töökindlamad kui varasemad NSVL bussid.

1971

1980s

1990s

2006-11

Venemaa

andmed puuduvad

Viru-Nigula kolhoos

Bussi kasutati põhiliselt "turuvarblaste" linnast maale tööleveoks, kohaliku rahva ringreisideks jms.

Peale mootoririket pandi buss lammutamise ootele.

Rakvere

Koit Kerem koos Rein Vichmann'i ja teiste vanatehnika huvilistest sõpradega üritavad bussi säilitada-taastada.

SEBE/Busland

bussi taastamine (2006 sügis - 2009 suvi kere ja salong, 2010 aasta mootor ja elektrisüsteem, 2011 viimane lihv)

Eesmärk oli taastada bussi võimalikult originaalilähedane väljanägemine. Bussile plaanitakse taotleda must uunikumi numbrimärk.