Volvo B14 Autokori

Volvo B14 Autokori

113002

BUSS

Aastal 1938 oli meie planeet juba inimeste poolt asustatud ja kuna inimestel on hirmus vajadus omavahel suhelda, siis on sobivaimaks suhtluskeskonnaks ikkagi üks vana roheline buss.

Hobused kappasid teedel täiesti kontrollimatult edasi-tagasi ja vahel jäid lausa keset teed seisma suvalises kohas, bussid aga sõitsid korraliku sõiduplaani alusel ja tõid meie maale usaldusväärse ühistranspordi.

TEHNILISED NÄITAJAD

Enne teist maailamsõda olid kõik bussid tehtud veoautodest ümber, ehk siis Volvo tehasest väljus veoauto kabiiniga sõitev raam ja selle peale ehitati veidi hiljem bussi kere. Seega sõidab see buss, nagu veoauto ja ei tasu arvata, et see just maailma kõige mugavam viis ühest kohast teise jõudmiseks on.

Klaasist seina taga istuvad paberossi suitsetajad ja piibutõmbajad ning kõige ees tavalised inimesed. Samas ruumis istuvad klapptoolidel ka koerte ja teiste koduloomadega reisijad.

Üldist pilti vaadates tuleb tõdeda, et inimeste jalad olid vanasti üpris lühikesed köndid, et istmete vahele ära mahtuda. Tolle aja mõistes oli tohutu mugavus aknast välja vaatamine ja seljatoega istmes istumine, seda luksust olid varem ainult ülikud tunda saanud ja selle kõige taustal palume mõista, et tehnilise poole pealt veab seda bussi edasi jõuetu kuuesilindriline bensiinimootor ja pidurid rakenduvad kõikidele ratastele kui bussijuht otsustab sõiduvahendi seisata.

AJALUGU

Selle bussi raam on väljunud teadmata ajal Rootsi kuningriigis asuvast Volvo tehasest, ilmselt jääb see ajavahemikku 1935-1938.

Seejärel on see sõitev raam rännanud laevaga Soome, kus selle peale on Turu linnas ettevõttes Autokori OY ehitatud puust karkassiga bussi kere. Buss sõitis alguses Ahlströmi nimelise puidufirma töölistega ja veidi aega ka liinibussina kusagil seal samas lähedal.

Mõned aastad tagasi veeres see buss Eestisse, kus vahetati aja jooksul pehkima hakanud kandev karkass ja nokitseti muidki nokitsemisi, selleks et see buss selline välja näeks, nagu ta algselt välja näha võis.

Volvo B14 Autokori